Dobré ráno, Stredoslováci si fakt zvolili Kotlebu

Autor: Andrea Bukovská | 24.11.2013 o 13:34 | (upravené 25.11.2013 o 1:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  177x

Voľby sú len odrazom spoločnosti v akej žijeme. Ako už Ivan Tásler spieva v jednej pesničke Nedá sa ujsť, tak sme ani my Slováci neušli. Priznajme si úprimne naša politika je beh asi až na príliš dlhu trať a utekať sa nedá donekonečna. Naša mladá krajina od roku 1993 podstúpila zopár zmien a otrasov. Mečiar, Dzurinda, Fico potriasli nami a to vo veľkom v štýle, ale asi nie dostatočne. Otrasie nami už niekto, že sa niečo zmení a to úplne? Ejha,  máme tu nového župana Banskobystrického kraja vykazujúceho extrémizmus. Hlavnú úlohu však neodohral Marián Kotleba, v skutočnosti má len vedľajšiu úlohu, ale "politická elita" Slovenska je hlavný protagonista.

Nechcem vôbec odborne polemizovať o situácii aká je u nás doma na Slovensku. Každý človek so zdravým sedliackym rozumom si vie utriediť čo sa deje nie len teraz počas volieb do VÚC, ale niekoľko rokov u nás doma.Nepotrebujeme predsa politológov na utvorenie vlastného názoru. I keď v skutočnosti v prílive mediálnej masáže si vytvoriť vlastný názor môže byť občas náročný proces. Ja osobne úprimne neviem čo môžem očakávať od výsledkov týchto volieb. Avšak nemyslím si, že je nutné už hromžiť nad tým ako Banskobystrický kraj bude pod neonacistickou hrozbou.  Uvedomujem si ako každý, že niečo sa deje, možno správne a možno nie. Všetci asi čakáme na zmenu, ktorá fakt  dá nám všetkým kopanec a donúti sa zamyslieť nad Slovenskom a nie len nad Banskobystrickým krajom.

Volíme už niekoľko rokov a vždy s presvedčením, že volíme to najlepšie pre nás a naše rodiny, najbližších. A človek predsa vie čo je pre neho najlepšie. V podstate sme však stále v jednom kruhu: kradne sa, kandiduje, sľubuje a dookola.  Každý z nás žije na určitom mieste, v určitej spoločnosti a vidí ako sa mu tam žije a vie preto posúdiť čo je pre neho najlepšie. Bol niekto z Vás v Lučenci, Rimavskej Sobote, Poltári, či Brezne a vôbec v tomto kraji? Cítili ste tu nespokojnosť, sklamanie, ktoré prúdi z väčšiny ľudí? Videli ste tie Ficove neistoty u ľudí? Nie? Ja áno a je to problém nie pre tento kraj, ale pre nás Slováci. Ľudia volili a zvolili si nie Ficove neistotu, ale tentokrát tú Kotelbovú.

Od včera mi okrem dokončovania seminárnej práce  bije do oči pravidelne každých päť minút na sociálnych sieťach hanenie slovenských voličov v podobe srdcervúcych vyjadrení.  Voliči Kotlebu sú v podstate označovaní za neuvedomelých občanov, ktorí si nevedia urovnať, čo je najlepšia voľba pre nich. Maňka toľkými voličmi osočovaní by bol zrazu to najvyššie dobro, spasiteľ Banskobystrického kraja.  Vo Zvolene vnímaný predovšetkým ako jeden z mála primátorov, ktorý niečo urobil pre rozvoj Zvolena na druhej strane v ostatných mestách nič nerobiaci župan. Ale kto z nás vie čo je najlepšie voliť? Volíme vždy tu najlepšiu variantu alebo len lepšie zlo? Fakt sa čudujeme, že väčšina Stredoslovákov majú pokrk lepších zajtrajškov Smerov. Nie ja sa teda nečudujem, ale vôbec nie. Len viem jedno, že voľby sú odrazom celej politickej, kultúrnej či ekonomickej situácie Slovenska. A to všetci veľmi úspešne ignorujú, skúsme  nahliadnuť do zákulisia, kde sa to všetko upieklo a prepieka ďalej.

Marián Kotleba sa stál županom Banskobystrického kraja, také sú výsledky volieb a musíme to rešpektovať na celom Slovensku i vo svete. A to si nemusel ani zvážať voličov z osád a platiť im, ako druhá strana brehu učinila a pomohla si k voľbám. Čím to je Slováci a Slovenky? Prečo niekto ako Marián Kotleba vyhral voľby? Odpoveď je otvorme si oči, pozrime sa ostrejšie a všimnime si, čo sa deje. Sme národ, ktorý bude asi stále nespokojný, a neviem či to niekedy prestane. Smer, sme ním opojení už asi do špiku kosti, ale nestačilo, vládne nám a pýtam sa prečo nám lahodí ten populizmus? Dúfam, že každý z nás má aspoň minimálnu predstavu, ako to bohužiaľ vyzerá so Slovenskom. Predávame vlastné podniky, likvidujeme ich a ľaľa nezamestnanosť je na úrovni ako nikdy za fungovania samostatnej republiky. A potom voličom ostáva jediná možnosť: zvoliť si niečo iné, možno aj riskantné, s pocitom obáv. Na druhej strane však pán premiér Fico nám stále sľuboval istoty a sme rovnako bez istôt.  Čo teda môžeme stratiť?

Pojmom tohtoročných volieb bol extrémizmus. Samozrejme všetci z definície ovládame čo tento smer znamená. Žiadna sloboda, občianske práva, utláčanie menšín, atď.  Ja si myslím, že pravica nahrala Kotlebovi veľmi úspešne, keď extrémizmus tlačila asi do každého článku s úmyslom zhodiť Kotlebu. Potvrdilo sa aj zlá reklama je reklama. Ale prečo sa tak nestalo, keď všetci vieme, čo extrémizmus dokáže v spoločnosti? Prečo ľudia i tak zvolili radšej extrémizmus ako "slovenskú demokraciu?"  Neoháňajme sa extrémizmom, lebo to nič nevyriešilo ako vidíme. Negratulujme Banskej Bystrici, gratulujme Slovensku nášmu, politikom, ktorí tvoria túto politickú scénu. Ja preto len chápem a nečudujem sa prečo na Strednom Slovensku dopadli voľby s výsledkom Kotleba.

Vykričníkom celého marátonu volieb dokresľuje volebná účasť, ktorá je mizivá a prosto hovorí o druhej veci: ľudia sa prestali zaujímať o politiku. Prečo? Zmenilo sa niečo snáď za dvadsať rokov samostatnej krajiny v skutočnosti? Máme nejaké istoty, prácu, dostatok peňazí? Jednu istotu máme však stále-demokraciu, istota, ktorá nám umožňuje voliť,  a ktorú musíme rešpektovať.

 

Dovolím si tvrdiť, že sám Kotleba je prekvapený výsledkom a bude zaujímavé sledovať jeho činnosť či nečinnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?