Všetko má svoj čas

Autor: Andrea Bukovská | 2.2.2011 o 21:30 | Karma článku: 2,96 | Prečítané:  654x

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď sú ľudia podvedome či vedome ovládaní stresom , keď sa medzi ľuďmi stráca podstata života, všetko plynie ako piesok v presýpacích hodinách.

 

Charakteristickou črtou moderných ľudí, ktorí bažia po vidine peňazí, zhromažďovaní už aj tak dosť honosných majetkov alebo tých , ktorí s takýmto tzv. konzumným životom začínajú je , že všetko hmotné , ba už aj nehmotné má svoju cenu aj keď nehmotné veci ako láska, zdravie by nemali byť ocenené peniazmi. A tak je neprekvapujúce, že vznikla často používaná fráza: ´´ Čas sú peniaze.´´ Pojem peniaze je dobre známy. Ich podoba je v papieroch , minciach, akciách aj v majetkoch, majú svoju hodnotu, ktorá sa okolnostiami a časom mení, ale napriek tomu peniaze boli aj vždy budú. Avšak čas obsiahnutý vo fráze je nehmotný, nekúpiteľný, nepodplatiteľný. Na svete nie je ľudskej bytosti, ktorá by mala schopnosť ovládať niečo také vzácne ako je čas. Len naivne sa môžeme pokúšať hrať s ručičkami na hodinkách a usmerňovať ich podľa vlastnej chuti, ktoré storočia zobrazujú moc času. Čas plynie nepretržite. Vďaka zemeguli existuje však zvláštnosť , že na jednotlivých miestach na svete, kontinentoch je čas rozdielny o hodinové odchýlky. Pre jednoduchý príklad uvediem Anglicko, kde je o hodinu menej ako u nás v Strednej Európe. Niekde na svete ľudia vstávajú v tom istom čase ako na druhej strane zemeguli sa ľudia chystajú k spánku. Ako vysvetliť frázu ´´ Čas sú peniaze ? ´´ Človek nevie čas ovládať , prispôsobiť si ho , či spomaliť. Avšak človek je schopný len čas využiť a prispôsobiť sa mu. Vo všeobecnosti sa človek snaží čas zúžitkovať  a získať vlasntý profit. Ľudia ako konzumenti sa snažíme nestrácať možnosť ako sa dostať k peniazom. Nechceme premárniť možnosť ako sa dostať k finančnému zdroju. Úprimne. Sme pragmatici. Väčšina z nás sa pozerá na veci z pohľadu účinku.

Človek  ako najinteligentnejšia, najvyvinutejšia bytosť na Zemi má svoje miesto v dvadsiatom prvom storočí. Je čas, keď deti chodia do školy, spoznávajú nových ľudí, budujú si miesto vo svete, pracujú, venujú sa aktivitám, ktoré ich bavia, vytvárajú rodiny a starnú. Na všetko v živote je čas. Všetko má svoj čas. Na jar nastáva čas , keď sa príroda prebúdza po zimnom spánku. Začínajú pučať kvety, stromy spríjemňujú prostredie, keď prichádza čas na teplejšie počasie. Časom na scénu príde leto, ktoré je plné slnka, teplých letných dní. Prichádza čas na dovolenky, kúpaliska a aj letné prázdniny. Jeseň prináša prípravu na odpočinok, ktorý prináša ochladenie. A v zime príde čas na príchod perinbaby a snehovej prikrývky. Tento cyklus sa opakuje a menia sa obdobia vďaka času, ktorý plynie. Mesiac, týždeň, deň, hodina, minúta i sekunda- všetky zložky sú počítadla času, ktorý plynie. Aj o rok príde jar, nástup nových prvákov do škôl i vydanie nových kníh . Čas plynie. A už nič nie je také aké bolo a nič nebude také , aké je teraz. To je čaru času. Preto si treba užívať každú chvíľu, ktorá je neopakovateľná a výnimočná. Napriek tomu , však často doslova mrháme časom . A stane sa to každému. Bez výnimky. I takto mnohokrát prichádzame o výnimočné udalosti , ktoré sa mohli stať ale nestali sa. Alebo môžeme toto považovať za osudovosť. Všetko sa udialo tak ako sa malo.

V živote človeka je veľa zlomov zaznamenaných časom. Na všetko je čas . Všetko má svoj čas . Aj v mojom živote je čas pre pubertu, štúdia, kariéru, rodinu i starnutie. Pretože všetko musí dozrieť. Mali by sme si vážiť každú minútu jedinečného cyklu – pozemského života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík rozšíril zoznam Lexových káuz

S bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom sa spája viac ako desať káuz. Jeho bývalý podriadený Ľuboš Kosík ich doplnil o ďalšie.

ŠPORT

Sagan skončil v prvej etape v Austrálii tretí, triumfoval Greipel

Nemec oplatil Saganovi prehru z kritéria.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.


Už ste čítali?