Ako správne zvládnuť stres

Autor: Andrea Bukovská | 31.1.2011 o 13:47 | (upravené 1.2.2011 o 16:33) Karma článku: 2,70 | Prečítané:  1847x

V dvadsiatom prvom storočí žijeme v období globalizácie, kde sme priamymi účastníkmi konzumu, ktorý sa nás dotýka priamo či nepriamo. Tento svet je preplnený pragmatizmom a ľuďmi reprezentujúcimi tento smer , ktorí sa pozerajú na veci z pohľadu úžitku a za svojimi ambíciami sú odhodlaní ísť aj za hranice možností . A práve títo ľudia sú v obkľúčení stresu , ktorí nad nimi akýmsi spôsobom panuje a stáva sa neodmysliteľnou , nechcenou či chcenou súčasťou ich každodenného života. Stres je nevítaný spoločník pre každého a preto sa v dnešnej dobe zaoberá niekoľko štúdii s tým ako efektívne s ním bojovať a eliminovať ho na čo najmenšie riziko aké sa dá. Množstvo vedeckých disciplín sa plno koncentruje na nález toho, čo by zmiernilo stres a jeho celkové vplývanie na ľudský organizmus.

 http://maketheworldyourstage.com/wp-content/uploads/2009/12/no-s

 

 

Existuje niekoľko odporúčaných krokov ako bojovať so stresom . Medicína sa zaoberá s touto problematikou a hľadá, čo najúčinnejšie riešenie. Avšak táto liečba sa vo väčšine vzťahuje na vývin liekov , ktoré svojím zložením úspešne napomôžu človeku zdolať stres. V otázke stresu však svoje významne miesto zaujala homeopatická liečba, ktorá na prírodnej báze prichádza s procedúrami, ktoré sú ľudskému telu prirodzené a nenásilne.

Už najstaršie civilizácie sa zabývali otázkami vnútorného ducha človeka . Uvedomovali si , že aby bol človek úplný, vyrovnaný a aby existovala rovnováha s vonkajšok a vnútrom treba sa starať aj o psychickú zložku ľudskej bytosti. Títo šarlatáni ako by sme ich dneska možno nazvali však vedeli ovládať techniky duševného cvičenie, očistenia organizmu od negatívnej energie, kde bezpochybne stres môžeme zaradiť. Je dôležité podotknúť však , že v tej dobe nebol stres až takou výraznou súčasťou života ľudí. V tom období neboli ľudia otrokmi štátu, doby ako takej , preplnenej komerciou, konzumom a túžbou byť na vrchole spoločenského rebríčka. Staré monoteistiké náboženstvá či budhizmus , hinduizmus praktizujú neustále rituály, ktoré istým spôsobom obnovujú ľudský organizmus. Nasledovať rady predstaviteľov budhizmu či hinduizmu sú istým spôsobom ako predchádzať stresu.

Na druhej strane my ľudia západnej civilizácie sme pod neustálym tlakom a zhonom , ktorí nás núti žiť v strese a obmedzuje nás a takisto znemožňuje nám istým spôsobom nachádzať čas na regeneráciu tela. Napriek tomu, však moderná veda poskytuje mnoho praktík ako sa zbaviť stresu. Magazíny uvádzajú v článkoch najlepšie spôsoby ako sa vyhnúť stresu. Je potrebné priznať , že mnoho tipov je účelných. Stres môžeme eliminovať správnou vyváženou stravou, do ktorej bezpochybne patrí ovocie a zelenina. Dôležite je aj však podávanie a spôsob prípravy potravín. Nesoliť, zbaviť sa nadbytočného kofeínu , sacharidov ,tukov a samozrejme ich tepelná príprava by mala spĺnať isté kritéria. Otázka správnej výživy a jej dôsledne splnenie sa môže stáť jedným z riešení ako nepodľahnúť stresu na začiatku a úspešne sa mu vyhnúť .

Pri otázke zvládnutia stresu však vždy príde človek ku konfrontácii so sebou samým. Človek sám si musí usporiadať a zorganizovať svoj život tak , aby sa vyhol priamym stresovými situáciam. Vedci ale hlavne psychológovia radia si určiť priority vo svojom živote a nasledovať ich . V neposlednom rade je nutné zbaviť sa zdroja negatívnej energie , ktorá je mnohokrát začiatkom spúšťača stresu . Len človek , ktorý je vyrovnaný sám so sebou je schopný žiť pokojným a naplneným životom bez nadbytočného stresu.

Recept však na úplne odstránenie stresu však nie je dostupný. Je mnoho možností ako sa k nemu dopracovať , ale všetko sú to len sprievodné faktory. Dôležitosť sa kladie na jednotlivca , ktorý musí dopriať samému sebe čas potrebný na to sa postaviť stresu ako takému a zvládnuť ho za každých podmienok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

My jediní máme Boha. Patrí iba nám a robí všetko, čo chceme

Slovenský Boh nám poslal slovenského Ježiša cez jeho slovenskú matku, aby nás chránil.

KOMENTÁRE

Rok 1995: Keď Mečiar zabával vtipmi na úrovni piatej cenovej skupiny

Slovensko preniklo medzi hokejovú elitu.


Už ste čítali?