Pasca či pomoc zvaná horoskop

Autor: Andrea Bukovská | 31.1.2011 o 11:21 | (upravené 31.1.2011 o 11:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  196x

Smer stánok , ktorý obklopuje skupina nadšených čitateľov od skorého rána alebo v druhom prípade obývačka , miesto kde sa vyskytuje denná tlač, magazíny, vo všeobecnosti noviny. Otec samozrejme prelistuje a číta športové noviny. Mama zas schytí prvý lifestylový časopis a len tak oddychovo číta skoro každý článok. Ale ani ona neodolá tomu horlivému nadšeniu si prečítať na dvojstránke riadky, ktoré jej povedia , čo ju čaká v najbližší deň , či dni. Môže sa to zdať smiešne ako ľudia prepadnú horoskopom a dokážu ich brať až príliš vážne. Len zhrozene hľadím na horoskop, ktorý mi hovorí, že v profesijnej oblasti príde k nepríjemnej situácii so šéfom, v láske odhalím zradu , peniaze by som nemala utrácať a nasledujúci týždeň by som mala čakať zdravotnú záťaž. Pripadá to ako určitý predpis , ktorý by sme mali splniť.

Slnko a jeho lúče v podobe znamení horoskopuSlnko a jeho lúče v podobe znamení horoskopuhttp://www.casopisimidz.sk/article-photos/fullsize/galery_image_

 

Slovo horoskop nachádza pôvod v Grécku a označuje znamenie času. S horoskopom ako takým sa ľudstvo stretáva od počiatkov prvých civilizácii. Jednou z civilizácii, ktorá sa zaoberala od nepamäti horoskopom boli babylonskí astrológovia. V dnešnej dobe sa stal každodennou súčasťou bežného života, či lepšie povedané stal súčasťou denníkov , magazínov a rôznych časopisov, ktoré prostredníctvom horoskopov lákajú čitateľov. Popravde je to úspešné.

Poznáme niekoľko interpretácii horoskopov. Existuje veľká rozmanitosť druhov. Od profesijných, cez ľúbostné až po horoskopy radiace ohľadom zdravia a peňazí. Samozrejme aj samostatný horoskop má svojich zástancov a odporcov. Kladný i záporný pól a hranica medzi nimi tvorí strednú cestičku, ktorú väčšina ľudí akceptuje. Celková problematika týkajúca sa cieľa , významu horoskopu má dve strany. Jedna strana hovorí áno horoskopu a druhá nie.

V dnešnej dobe človek čelí každodenným výzvam a má na výber nespočetne veľa možností . Veľakrát sa stane , že človek stojí na hranici medzi týmito možnosťami a aj ten najrozhodnejší človek sa stane nestabilný a nevie sa jednoznačne rozhodnúť . Či pri malicherných , či podstatných rozhodnutiach vždy tu existuje viac variant. V tomto bode ľudia hľadajú pomoc u najbližších ,známych aby im pomohli riešiť dilemu alebo určiť smer, akým by sa mali vybrať . Každý človek má svoje priority . Na základe svojich priorít prichádza často ku konfliktom , kde vznikajú problémy. Len málo z nás dokáže byť úplne empatický s druhým. Pri nedostatku rád , lepšie povedané pri nedostatočnej účinnosti rady ľudia hľadajú iný zdroj pomoci. Tu nachádza miesto horoskop , ktorý sa snaží pomôcť pri rozhodovaní medzi možnosťami, ktoré sa mu ponúkajú. Pri veľkom záujem o horoskop sa dnes stretávame s horoskopmi takzvanými treťotriedne odvíjajúce sa len od nálady ich pisateľa alebo tie dvôveryhodnejšie zakladajúce si na pozorovanie astrológov. Preto pokladám za potrebné vo všeobecnosti rozoznávať horoskopy deformujúce , čím by som poukázala na ich výpovednú hodnotu , ktoré sa zameriavajú len isté odbavenie čitateľa a hodnovernejšie, ktoré sú odvodené od astrologických pozorovaní a majú celkovo vyššiu hodnotu. Často keď listujem časopis, či denník pozastavím sa a prečítam si horoskop. Sama ani neviem prečo. Ako mladšia som pravidelne čítala každý týždeň pár riadkový horoskop v jednom týždenníku , či na teletexte. Raz ma to potešilo , raz doslova deprimovalo , či vystrašilo. Priznám sa , že nie je prospešné sa úplne stotožňovať s výpoveďou horoskopu. Zdá sa byť takmer nemožné pár riadkov určených pre isté znamenie vzťahovať na svoju osobu a dokonca ho nasledovať do bodky. Občas sa obrátime na horoskop a hľadáme v ňom odpoveď pri našom rozhodovaní . No určite by som nepovažovala horoskop za niečo určujúce , neomylné.

Rozpor medzi interpretáciami je však zradný. Ako rozlíšiť , ktorý horoskop je výpovednejší ako druhý ? Otvorím si magazín , prečítam si horoskop a urobím si o tom názor. O týždeň si prečítam tie isté slová avšak nie určené pre moje znamenie alebo dokonca ho nájdem niekde na internete alebo v inej publikácii. Čo si mám o tom myslieť ? Mnohí povedia nič, len sa pousmiať, čo mi predpovedali hviezdy a ako sa hrajú s mojim osudom a ani si toho nie sú vedomé.

Avšak na druhej strane je tu argument dosť dôveryhodný vzhliadnuc na historické hľadisko, že horoskop je praktizovaný už počiatkom prvých vyspelých civilizácii, ktoré horoskopy vyvinuli v čo najvyššie štádium na základe pozorovania hviezd. Sledovali polohy hviezd , ich polohu voči Slnku a na základe dlhodobejšieho pozorovania zaznamenali isté charakteristiky. Grécky výklad slova horoskop ako znamenie času je výstižný . Konkrétne znamenie astrológovia odpozorovali v rozličných časových obdobiach k vzťahu Slnku a jeho polohe . Zvyčajne takéto horoskopy bývajú bohatšie obsahovo a majú väčšiu výpovednú hodnotu. Tento druh horoskopu, môže poskytnúť všeobecnú ideu , veľmi okrajovú , samozrejme nie konkrétnu. Človek v nej môže niečo pre seba nájsť. Možno sa aj s mnohými vecami stotožniť.

Buď nás horoskop chytí do svojej pasce tým, že nás obmedzí tým, že úplne rozhodne o našich skutkoch alebo nám len v istom smere ponúkne vonkajší názor na vec . Rozhodne horoskop by nemal byť základom pre naše budúce konanie , len akýsi nadvecný prihliadač .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík rozšíril zoznam Lexových káuz

S bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom sa spája viac ako desať káuz. Jeho bývalý podriadený Ľuboš Kosík ich doplnil o ďalšie.

ŠPORT

Sagan skončil v prvej etape v Austrálii tretí, triumfoval Greipel

Nemec oplatil Saganovi prehru z kritéria.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.


Už ste čítali?